אמונה נגד אמנות. The Orthodox Church, and the non-orthodox art.

by

אורי מדבר על אמנות בחסות מדינה, וזה הזכיר לי שלמטבע הזה יש גם צד שני, והוא: מדינה נגד אמנות. כולנו יודעים על אמנים ויצירותיהם שהיו מוחרמים ע"י המשטר הסובייטי. לא כולם יודעים שרוסיה של פוטין הולכת בצעדים בטוחים לאותו כיוון. העם הרוסי הוא דתי מאד, לפחות בהשוואה לעמי אירופה המערבית של ימינו. בכך הרוסים יותר דומים לאמריקאים, במיוחד לאלו שחיים בדרומה של ארה"ב (וזה לא הדמיון היחיד). אפילו בעשורים הארוכים של השלטון הקומוניסטי, עם האתאיזם הכפוי כמעט לחלוטין, רבים המשיכו להתפלל בבית ואף לבקר בכנסיות. לפני המהפכה, הקשר בין דת למדינה היה כמובן הדוק ביותר, כמו גם בשאר השלטונות המלוכניים של אירופה. בלי שום קשר לעומק אמונתם, בני המלוכה עשו שימוש רב, ולעתים ציני, ברגשות הדתיים של נתיניהם.

נראה שצאר ולדימיר הראשון, השולט ברוסיה כיום, השכיל מכל מלמדיו מימים עברו. פוטין כנראה אינו אדם מאמין, אך זה לא מפריע לו להתנהג בפומבי כאחד כזה: הוא משתתף בטכסים דתיים-ממלכתיים (בהם הוא גם מצטלב), ושומר על קשרים הדוקים עם אנשי כמורה בחירים. כמובן שקשר בין דת למדינה הוא תמיד דו-סתרי, והכנסיה נהנית ממנו לא פחות מהשלטון. לאור כל זאת, לא מפתיע שכל התבטאות שנתפסת (בצדק או לא) כאנטי-דתית, נתקלת במתקפת נגד לא רק מצד הכנסיה, אלא גם מצד המדינה ורשויות החוק שלה. במקרה שלפנינו:

בין ה-8 ל-31 במרץ 2007 במוזיאון ומרכז קהילתי ע"ש סחרוב התקיימה תערוכה אמנות אסורה 2006, שהורכבה מעבודות שהצגתן נאסרה, מסיבות כאלו או אחרות, ע"י ועדות אמנותיות או ע"י מנהלים של מוזיאוני מוסקווה בשנת 2006. המוצגים הוסתרו מעיני הצופים באמצעות מחיצה, והיו נגישים לצפיה דרך חורים בה. שמות האמנים ויצירותיהם הודבקו על המחיצה ליד החורים….

…התערוכה גרמה לתגובה חריפה ביותר מצד חוגי הכנסיה: הם טענו ל"פגיעה ברגשות המאמינים"…

…ב-27 למרץ 2007 בעקבות תלונתו של מתאם פעולות של ארגון פרבוסלבי-פטריוטי "קתדרלת העם" אולג קסין, הפרקליטות החלה בבדיקה בחשד לעבירה לפי סעיף "הקמת אגון קיצוני"…

…ב-14 ביוני נפתח תיק פלילי לפי אותו סעיף.

ב-17 בנובמבר 2007 התקיים חיפוש במחלקת זרמים חדשניים של גלריית טרטייקוב [מן הוותיקות והמכובדות ברוסיה] – חפשו במטרה להחרים עבודות שהוצגו בתערוכה, וב-22 בנובמבר אנדריי ירופייב [אוצר התערוכה] נקרא להופיע בפרקליטות בתור עד בתיק פלילי בנוגע התערוכה…

המשך הגיע לאחר מספר חודשים. ב-18 לינואר במרכז סחרוב התקיים חיפוש. במהלכו הוחרם תיק עם פרסומי עתונות בנושא התערוכה…

כל אלו הם רק חלק מהחקירות והחיפושים. ההתפתחות האחרונה בעניין היא הגשת כתב אישום נגד מנהל מרכז סחרוב, יורי סמודורוב, ב-13 למאי השנה.

מהות האישום היא בכך שתוכן היצירות המוצגות בתערוכה "משפיל" ו"הורס את השקפת העולם" של קבוצה בלתי מוגדרת של אזרחים פרבוסלביים.

חלק מן העבודות מוצגות כאן (חלקן לא מתאימות לילדים קטנים), כמו גם צילומים מהפגנות שנערכו נגד התערוכה (גם המובאה שלעיל לקוחה מקישור זה). הנה שתי דוגמאות שבלטו בעיני:

כמה מובאות מן השלטים שבהפגנה (לצערי התרגום שלי לא יתחרז כמו המקור): "לא נרשה לשדים להבעיר איבה, אנחנו ברוסיה, לא בגיהינום", "לא נתן לפגוע באלוהים, מוסקווה יותר נוראית מקונדופוגה [עיר רוסית בה ב-2006 נרצחו שלשה רוסים ע"י צ'צ'נים], "החוק הוא אחד לכל הקהילות, לכל יהודה [איש קריות] גיהינום ומשפט".

שימו לב למספר הגדול של אנשים צעירים מאד בהפגנה.

——————

Czar Vlad I that currently (although no longer officially) rules Russia is taking a leaf from the book of his predecessors, those that knew how to use religion to their own ends, rather than simply banishing it. Putin is apparently not a believer, which hardly precludes him from acting like one in public: attending various religious ceremonies and crossing himself, as well as keeping good connections with high-ranking priests. Russians are a very religious people, much more like Americans than modern day West-Europeans. Putin does his best to take advantage of this, and it also sits well with his patriotic (if not to say nationalistic) rhetoric of late.

In light of the above, it is hardly surprising that artistic expressions that are perceived, rightly or wrongly, as insulting to the Orthodox Church, are attacked not just by the clerics, but by the state through its law enforcement agencies. Case in point: an exhibit of works (some may warrant viewer discretion) that in 2006 were banned from various museums and galleries under various pretenses, has led to a series of criminal investigations, raids, confiscations, and lately criminal charges brought against two of the organizers.

Scroll to the bottom of this page for some more details in English.

The thumbnails above are of one of the works at the exhibit, and one of the protests against it. Note the large number of very young people at the protest.

2 תגובות to “אמונה נגד אמנות. The Orthodox Church, and the non-orthodox art.”

  1. אורי Says:

    מעניין. הבעיה היחידה שלי היא רק עם זה שהעבודות המוצגות בקישור הן לא משהו.

  2. אליסה Says:

    אני מסכימה. נראה שהמטרה היתה ליצור פרובוקציה יותר מאשר ליצור אמנות, וברור שהם השיגו את מטרתם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: